Tente Nedir? Tente genellikle güneşten, yağmurdan veya o anki hava durumuna göre açılması istendiği için açılan, kısacası insan konforunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanan ve yapımı, işçiliği ve kalitesinin tutturulması oldukça zor olan bir aperatif sistemdir.

Tente sistemleri çeşitlerinden bahsedecek olursak; katlanır tenteler istenilen ölçülerde yapılması mümkün olan bahçe, teras, balkon gibi yerlerde kullanımı çok kolay ve tercihi çok yüksek bir tente sistemidir. Günümüzde bu aralar en çok popüler olan sistem herkesin az çok hakkında bilgi sahibi olduğu; fakat adını pek bilmediği raylı pergole sistemdir.

Bu sistem son yıllarda kanunlar gereği yapılan mecbur tutulan sigara, nargile gibi dumanlı tütünlerin içilmesi için gereken açık alan yaratmak adına kullanılan sistemlerdir. Normal şartlarda kapalı alanlarda sigara içimi yasaklanırken tente sistemleri sayesinde mekânın, dükkânın, kafenin, restoranın üstü açılıp kapatılarak bu yasağa uygun hale getirilmektedir. İki tarafa ve tek tarafa açılan tenteler de mevcuttur tek taraflı tenteler tek tarafa açılan ve profillerin üzerine kurulu tente sistemi olmaktadır. Çift taraflı tenteler ise sağa ve sola açılmaktadır ve bir ayak mekanizması üzerine kuruludurlar.

Sabit tente sistemleri ise; kafelerde tercihi oldukça fazla olan açılıp kapanamayan, stabil sistemlerdir. Bir de manuel tenteler ve motorlu tenteler dediğimiz ayrı iki mekanizma vardır. Manuel tenteler el ile açılıp kapanması gereken çeşitlerdir. Otomatik tenteler ise elektrikle çalışan ya da uzaktan kumandaları sayesinde yapılan sistemlerdir. Mafsallı tente denilince; eklem adı altında adlandırılan tenteler akla gelir ve yaz kış açıp kapanabilen gölgeliği olan tenteler akla gelir.

Kasetli tente ise; minimum yer kaplayan manuel ve otomatik tente sistemi altında yapılan tentelerdir. Körüklü tente dediğimizde sabit balkonu saran ve uzun yıllar kullanımı kolay tentelerdir.