One Way Vision ( Perforated Vinyl ), Delikli Folyo Cephe Giydirmede Kullanılması Gereken Malzemeler
Cam cepheli binaların reklam uygulaması genelde One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo malzeme kullanılarak yapılır. Delikli folyo cam gibi saydam yüzeylerde kullanılmak için üretilmiştir. Bu malzemenin özelliğini daha önceki konularımızda işlemiştik. One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo ( Okunuşu : Van Vay Vijın ) cam üzerine yapıştırıldığında kendi özelliğinden dolayı içeriden bakan kişi dışarıyı rahatlıkla görebilir. Ancak Cam yüzeylede çok nadirde olsa folyo kullanmayı tercih eden firmalarda bulunmaktadır. Ancak folyo yapıştırıldığında içeriye ışık girmeyecek ve içeridekilerde dışarıyı görmeyecektir. Folyonun istenmesindeki düşünce ise One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo a göre daha net ve daha doygun renklere sahip olmasıdır. One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo malzemenizi kullandığınızda ürünün markalı olmasına dikkat ediniz.
 
 
Bu ürün folyo gibi çok dayanıklı bir ürün değildir. Çünkü malzenin üzerindeki deliklerin olduğu yüzeyler cam yapışmıyor ve folyo gibi sağlam tutuculuğu bulunmuyor. One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo malzemenin yani delikli folyonun kaliteli olup olmadığını anlayacağınız iki madde vardır. One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo malzemenin yapışkanlı kısmını parmaklarınızla ovaladığınızda yapışkanlı yüzey çıkıyorsa bu ürün size sıkıntı yaratacaktır. Yapışma esnasında bu sıkıntı ile karşılaşmasanızda söküm esnasında tüm yapışkanı cam yüzeyinde bırakma riskiyle karşılaşacaksınız.İkinci madde ise Delikli folyonuzu digital fotoğraf makinanızla MACRO çekim yaparak ( yakın mesafeden 10-15cm. ) ürünün kaliteli olup olmadığına bilgisayarınızda bu resmi büyüterek bakabilirsiniz. Eğer delikler muntazam değilse, delik adım sayıları eşit değilse ve tam yuvarlak değilse bu ürün kalitesizdir. Bu resmin çekilmiş şekli One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo ne demektir? konulu yazımızda bulabilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda reklamcınızdan malzeme numunesi isteyerek ( baskısız ) ürünü kontrol edebilirsiniz.
 
 
 
One Way Vision ( Perforated Vinyl ), Delikli Folyo Cephe Giydirme işleminde Hangi Makinalar Kullanılır ?
One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo delikli bir ürün olduğundan mürekkebi tam doygun verememekte ve renklerin biraz solgun görünmesini engelleyememektedir. Bu sebepten baskı yapılacak olan Digital Baskı Makinalarının yüksek kalitede ve renk kalibrasyonunun tam ve düzgün ayarlanmış olmasına dikkat etmemiz gereklidir. One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo malzemeye sadece digital baskı makinasında baskı yapılabilir. Ancak sabit ebatlı ( 70x100 - 50 x 70 v.b.) ölçüler olduğunda ve aynı göreselden çok yüksek adetlerde basılacaksa azda olasa serigraf tekniğide kullanılabilmektedir. Birka Reklam olarak 1440dpi kalitesinde renk doygunluyu yüksek olan makinalar kullanmaktayız.
 
 
 
One Way Vision ( Perforated Vinyl ), Delikli Folyo Cephe Giydirme işleminde Kullanılan Mürekkepler
One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo genelde dış cephelerde kullanıldığından dolayı mürekkebin solmaya karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Bu sebepten Solvent bazlı mürekkeplerle baskı yapılmalıdır. Solvent bazlı müreekpler UV ışınlarına karşı daha dayanıklı mürekkeplerdir. Solvent bazlı mürekkeplerin markasına göre 1ile5 yıla kadar dayanıklılığı değişkendir, mürekkebin dayanıklılığını arttırmak için üzerine extradan lak atılmaktadır.
 
 
 
One Way Vision ( Perforated Vinyl ), Delikli Folyo Cephe Giydirmede Kullanılan Silikon
One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo uygulamasını cephe üstüne kapladıktan sonra kenarlarından kalkma riskine istinaden araç giydirme konusunda işledigimiz silikonu kullanıyoruz. Bu silikon One way vision (Perforated Vinyl), delikli folyo malzemenin kenarlarından kalkmamasını sağlamaktadır. Bu silikon şeffaf renktedir ancak insaat sektöründe kullanılan silikon değildir.